1 kilo uyuşturucu ile yakalanmıştı: MHP’li ismin ifadesi ortaya çıktı

Bitlis’in Hizan ilçesinin eski MHP İlçe Başkanı Eyüp Üste, 3 Mayıs’ta Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunda polis ekipleri tarafından yapılan aramada piyasa değeri 4 milyon TL olan 1 kilo uyuşturucu maddeyle yakalanmıştı. Üste’nin adının uyuşturucu skandalına karışması sonrası MHP Genel Merkezi Bitlis İlçe Başkanlığını feshetmişti.

İLGİLİ HABER: MHP’li başkan 1 kilo eroinle yakalandı

İDDİANAME HAZIRLANDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Eyüp Üste hakkında, “Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Tele1’den Egehan Erkün’ün haberine göre, iddianamede, Eyüp Üste’nin şüphe üzerine aracında arama yapıldığı, şoför kapısında su şişesi olduğu, fakat bu şişenin ucunda uyuşturucu madde kullanmaya yarayan düzenek tespit edildiği belirtildi. Bunun üzerine yapılan üst aramasında da Üste’nin pantolonunun cebinden şeffaf mavi poşete sarılı 18 gram uyuşturucu madde, montunun cebinden yine poşete sarılı 2 gram uyuşturucu madde bulundu. Üzerine daha fazla miktarda uyuşturucu olabileceği ihtimali üzerine araçta detaylı arama yapıldı.

UYUŞTURUCU ARACA GİZLENMİŞ

Otomobilde yapılan detaylı aramada, şoför koltuğunun alt kısmına kırmızı poşet içinde gizlenmiş 1 kilo uyuşturucu madde daha bulundu. Daha sonra Eyüp Üste’nin cep telefonuna ve üzerindeki paralara polis ekipleri tarafından el konuldu.

“İKİ YILDIR UYUŞTURUCU KULLANIYORUM”

Emniyette gerçekleştirilen sorguda susma hakkını kullanan Üste, adliyeye sevk edilince savcılık ve hakimlikte ifade verdi. Asıl mesleğinin Hizan’da lokantacılık olduğunu söyleyen Üste, “Yakalandığım araç adıma kayıtlıdır. Lokantama sebze almak için Mersin’e gidiyordum. Diyarbakır’da yakalandım, ele geçen uyuşturucuyu ben 2 yıldır kullanıyorum. Metamfetamin dışında bir madde kullanmıyorum. Bu uyuşturucuyu da nerede denk gelirse tanımadığım kişilerden alıyorum. 3-4 günde bir kullanırım. Azar azar Bitlis, Tatvan ve Hizan’dan satın alıyorum” diye konuştu.

“SATMIYORUM İÇİYORUM”

Polis araması öncesinde de uyuşturucu madde kullandığını ifade eden Üste, “Polisler durdurup araçta bir şey olup olmadığını sordular. Ben de yok dedim. Sonra pet şişeyi görünce kullanıcı olduğumu söyledim ve üst aramamda buldular. Başta olup olmadığını sorduktan sonra aracı aradılar. Koltuğun altında da uyuşturucu buldular. Aracımı bazen kıramadığım başka şahıslar da kullanmaktadır. 1 kilo bana ait değil. Ben ticaretini yapmıyorum, sadece içiyorum” dedi. İdrar tahlili yapılan Eyüp Üste’nin tetkik sonuçlarında amfetamin ve extacy değerlerinin pozitif olduğu raporlandı.

“ARACI DİĞER PARTİLİLER DE KULLANIYOR”

Şüphelinin avukatı ise savunmasında, müvekkili Eyüp Üste’ye ait aracın zaman zaman diğer partili kişilerin de kullandığını belirterek, ele geçen uyuşturucu ile bir alakası olmadığını iddia etti. Avukat, “Araçta yapılan arama da hukuka aykırıdır. Polis arama bittikten sonra el koyma ve arama kararı almıştır. Bu sebeple hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas alınmamalıdır. Müvekkilim uyuşturucu madde kullanıcısıdır. Ticari faaliyet kapsamında bir eylemi yoktur, serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

UYUŞTURUCU SATMAKTAN 20 YIL HAPSİ İSTENDİ

İddianamede Üste’nin yanında bulundurduğu uyuşturucu madde miktarının bir insan için yıllık kullanım sınırının çok üzerinde olduğu ve toplanan delillere göre amacı dışında bulundurduğu uyuşturucu maddenin ticaretini yaptığı için 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir