Çay içmek cinsel hayatı etkiliyor mu? Tüketilen miktara dikkat!

Toplumumuzda en çok sevilen içeceklerin başında gelen çay, sağlık açısından oldukça faydalı.

Farkında olmadan her gün cinsel performansımızı yok mu ediyoruz yoksa müthiş bir afrodizyakla mı karşı karşıyayız?

Çay bileşenleri antioksidan, antimutajenik ve antikanserojen etkilere sahiptir ve insanları çevresel etkenlerden kaynaklanan kanser riskine karşı koruyabilir. Dünyada hatrı sayılır bir ölçüde tüketilen çayın sağlığa faydaları çok sayıda çalışmada rapor edilmiştir. Yeşil çayın etkileri esas olarak polifenol içeriğine atfedilir, ancak yüzde 2 ila 4 oranında içerdiği kafein, uyanıklığı, dikkati ve bilişsel işlevi artırmanın yanı sıra ruh halini yükselterek zihinsel enerjinin adaptasyonu ile ilişkili gibi görünmektedir.

Günde birkaç bardak çay içmek cinsel hayatımızda nasıl etki yaratıyor?

İçerdiği 4000 ayrı kimyasal bileşen vücudumuzu her yönden etkiliyor, özellikle antioksidan ve antikarsinojen barındırdığı için çevre koşullarının yarattığı kanser riski için bir kalkan oluşturuyor. Bu maddelerden biri de flavonoid.

Erkeklerde çaydaki flavonoid iktidarsızlık açısından büyük bir çözüm getiriyor. Halen bu alandaki araştırma sayısı sınırlı olduğu için net bir oran verememekle beraber küçümsenmeyecek bir etkiden bahsettiğimizi not edelim.

Çayın yarattığı bir diğer etki ‘modumuzu yükseltmesi’ ve daha berrak düşünmemize imkan sağlaması.

Direkt olarak bir etkisi olmadığını düşünebilirsiniz ama daha iyi hissetmemize, etrafımızı daha iyi kavramamıza sebep olan çay bu açıdan hem erkek hem de kadın cinsel hayatında büyük bir iyileşmeye sebep oluyor. Bu açıdan kahveden bile daha etkili. Hatta kahve çok düşük bir etkiye sahip bu konuda.

Çay tüketimi cinsel hayatın daha ‘sağlıklı’ ilerlemesini ve partnerler arasında bu yakınlaşmadan duyulan hazzın artmasını sağlıyor.

Biz siyah çayı bolca tüketiyoruz, Batı’da tadı biraz farklı bulunduğu için onun yerine yeşil çay tercih ediliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz flavonoid açısından siyah çay yeşil çaydan çok daha kıymetli bir noktada. Birkaç fincandan fazla yeşil çay tüketmenin pek mantıklı olmayacağını söyleyebiliriz ama siyah çay yani bildiğimiz o güzel çay libido yükseltme konusunda bir hayli etkili.

Hatta yurt dışında ‘tadını sevmeseniz bile için’ denilen cinsten bir namı var siyah çayın. Biz ise o tada alışkın olduğumuz için şanslıyız.

Yapılan araştırmalar çayın cinselliği artırdığını doğruluyor: Çay müthiş bir afrodizyak!

Bu etkileri yakalayabilmek için dengeli tüketmek gerektiğini de belirtelim, günde birkaç bardak çay cinsel yaşam için hayli faydalı olsa da fazlası yarattığı bu etkiyi geride bırakacak sorunlar yaratabilir.

Son araştırmalar, beklenmedik bir şekilde, kadın hipertansif hastalarda çay içmenin cinsel orgazm ve cinsel tatmin ile olumlu yönde ilişkili olduğunu göstermiştir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, çayın flavonoidleri, endotel disfonksiyonunu iyileştirebileceği için erektil disfonksiyon oluşumunu azaltabileceğinden, uzun süreli çay içmenin erkeklerde sertleşme bozukluğunun önlenmesinde rol oynayabileceğini söylüyor.

Veriler, androjenlerin cinsel isteği, cinsel aktiviteyi ve tatmini etkileyen önemli bağımsız faktörler olduğunu göstermektedir.

Direkt olarak bir etkisi olmadığını düşünebilirsiniz ama daha iyi hissetmemize, etrafımızı daha iyi kavramamıza sebep olan çay bu açıdan hem erkek hem de kadın cinsel hayatında büyük bir iyileşmeye sebep oluyor. Bu açıdan kahveden bile daha etkili, hatta kahve çok düşük bir etkiye sahip.

Çay tüketimi cinsel hayatın daha ‘sağlıklı’ ilerlemesini ve partnerler arasında bu yakınlaşmadan duyulan hazzın artmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir