İMECE için geri sayım başladı! ‘Uzaydaki gözümüz olacak’

Türkiye’nin uydu teknolojilerinde yurt dışına bağımlılığını azaltacak İMECE Uydusu’nun uzay yolculuğunda geri sayım başladı. Dünyanın herhangi bir yerinden hiç bir kısıtlama olmaksızın yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü çekebilme özelliğine sahip İMECE, 11 Nisan’da uzay taşımacılığı yapan Space X tarafından yörüngesine fırlatılacak.

İMECE için geri sayım sürerken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir paylaşım yaptı. Paylaşımında ‘Yerli ve milli gözlem uydumuz İMECE’yi yarın uzaya uğurluyoruz’ diyen Bakan Varank şu ifadelere yer verdi:

Geri sayım başladı! Yerli ve milli gözlem uydumuz İMECE’yi yarın uzaya uğurluyoruz. 680 km irtifada Güneş’e eş zamanlı yörüngede konumlanacak #İMECE metre altı çözünürlük ile uzaydaki gözümüz olacak. Uzaydaki kabiliyetimizi de hakimiyetimizi de güçlendiriyoruz.

 

TÜRK MÜHENDİSLER YAPTI

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve metrealtı çözünürlükte görüntü çekme kabiliyetine sahip İMECE Uydusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında uzay yolculuğuna çıkıyor. 2017 yılında başlayan İMECE projesi, 6 yılda gelecek nesil uydu platformlarına temel oluşturacak önemli kazanımlar elde etti. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB) ve TÜBİTAK 1007 programı ile desteklenen, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonu ile yürütülen proje kapsamında geliştirilen İMECE Uydusu, yörüngedeki testleri tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil olacak.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir