Yeni Anneler Buraya! Hamilelik Sonrası Ortaya Çıkabilen Cilt Hastalıkları

Hamilelik sonrası vücutta birçok değişiklik oluyor. Özellikle doğum sonrası annelerin vücutlarında cilt hastalıkları sıklıkla görülüyor. Doğum sonrası ortaya çıkabilecek cilt rahatsızlıklarını merak eden hamile veya yakın zamanda doğum yapanları içeriğe alalım!

Hamileyken anne adaylarının vücutlarında pek çok değişim oluyor.

Bu dönemde hamilelerde saç dökülmesi veya diş çürümesi gibi birçok sorun ortaya çıkabiliyor. 

Hamilelik sonrası ortaya çıkan bazı cilt hastalıklarını burada anlattık. ?

Melasma, diğer adıyla hamilelik lekesi melaninin fazla üretilmesi sonucu ortaya çıkıyor.

Melasma hamilelik sonrasında görülebilen cilt rahatsızlıklarından biri. Genellikle yüzde çıkan bu lekeler hamilelerin göbeğinde veya kasıklarında da ortaya çıkabiliyor.

Melasma aslında inatçı bir hiperpigmentasyon çeşidi. Bu rahatsızlığın çözümü var elbette. Hormon seviyelerinin düzelmesiyle bu cilt rahatsızlığı son buluyor.

Bu lekelere sahip bir hamileyseniz güneşten ve sıcaktan korunmanız gerek.

Egzama herkeste görülebilen bir cilt rahatsızlığı. Egzama genellikle hormonların ani değişimleri sonucunda ortaya çıkıyor.

Herkeste görülen bu cilt sorununun hamilelik sonrasında da sıklıkla görüldüğü biliniyor. Doğum sonrası yaşanan değişiklikler ve stres sonucunda yeni annelerde egzama ortaya çıkabiliyor.

Egzama, stresle oldukça bağlantılı. Egzama görülen yeni anne adayları stresten olabildiğince uzak durmalı.

Kuruluk ve kaşıntıyla ortaya çıkan egzamayı ortadan kaldırmanın yolu beslenmeyi değiştirmekten geçiyor. İşlenmiş gıdaları, süt ürünlerini ve unlu yiyeceklerden bir süre uzak durmak gerek. Egzamanızın çok arttığı durumlarda aleo vera içeren kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremleri kullanırken doktorunuza mutlaka danışın.

Akne problemi genç veya yaşlı herkesin karşılaştığı problemlerden. Doğum sonrası ortaya çıkabilecek bu cilt rahatsızlığı siyah nokta, beyaz nokta ve akne şeklinde görülüyor.

Doğum sonrası çıkan akneleri geçirmek için tonik ve temizleyicilerden oluşan bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Elbette kullanacağınız bu ürünlerin emziren anneler için uygun olduğundan emin olmalısınız.

Çatlaklar hamilelik sırasında en çok karşılaşılan cilt problemlerinden. Hamilelikte görülen hormon dalgalanmaları, kolajen ve elastin bağlarını zayıflatarak cilt hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Hamilelikte çatlaklar en çok göğüs ve karın bölgesinde ortaya çıkıyor. Çatlaklar sonradan tedavi edilemiyor ama çatlak görünümünü azaltmak için çeşitli serumlar mevcut.

Hem hamilelikte hem doğum sonrasında ortaya çıkabilen PUPP yani kaşıntılı ürtikeryal papül ve plağının nedeni hızlı kilo alımı.

Özellikle karın bölgesinde görülebilen PUPP, daha çok ilk kez anne olacaklarda görülüyor. Bu cilt rahatsızlığı için doktorunuza danışarak çeşitli kremler kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir