ABD’nin nükleer denizaltısı Orta Doğu’da

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ohio sınıfı nükleer denizaltının Orta Doğu’ya ulaştığını açıkladı. CENTCOM’un sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından denizaltının fotoğrafıyla birlikte yapılan paylaşımda, “5 Kasım 2023’te Ohio sınıfı bir denizaltı ABD Merkez Komutanlığı sorumluluk alanına ulaştı” denildi.

CNN International’ın haberinde, nükleer denizaltının bölgeye gönderilme amacının ‘İsrail-Hamas savaşının yayılmasını engellemek üzere Biden yönetiminin bölgesel düşmanlarına caydırıcılık mesajı göndermek’ olduğu değerlendirmesine yer verildi. Haberde ayrıca CENTCOM’un paylaştığı fotoğrafın denizaltıyı Mısır’ın başkenti Kahire’nin kuzeydoğusundaki Süveyş Kanalı’nda gösterdiği ifade edildi.

ABD SAVUNMA BAKANI İSRAİLLİ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 5 Kasım Pazar günü İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile yaptığı görüşmede, ‘İsrail’in kendisini savunma hakkına olan bağlılığını yinelediğini ve sivillerin korunması ile insani yardım sağlamanın önemini vurguladığını’ bildirmişti. Açıklamaya göre, Austin ayrıca ‘ABD’nin çatışmayı tırmandırmaya çalışan her türlü devlet ya da devlet dışı aktörü caydırmaya bağlılığını da’ yinelemişti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısı ve onu izleyen çatışmaların başlamasından bu yana ABD bölgeye iki uçak gemisi gönderdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir