Küçük bir ev hilesi ama sonuçları çok büyük…Dolabınıza küçük bir torba pirinç koyun ve sonuçlarını bekleyin…

Boyut ve tasarım açısından büyük farklılıklar gösterse de gömme ve uzanma dolaplarının ortak bir yanı vardır; ikisi de kapalı alanlardır. Duvarlar veya kapılar her tarafı kapattığında, hava kolayca hapsedilir ve dolapların yetersiz havalandırmaya ve yüksek neme maruz kalmasına daha yatkın hale gelir. Bu ortam; kıyafetleri, çarşafları ve diğer depolanan eşyaları nemlendirerek bunların kirli ve kirli görünmesine, kokmasına ve hissedilmesine neden olabilir.

Pek çok kişi, nemi gidermek ve söz konusu cihazı kurtarmak için sudan zarar görmüş elektronikleri pirincin içine batırmanın asırlık numarasını biliyor. Bunun nedeni pirincin higroskopik bir malzeme olması, yani havadaki suyu emmesidir. Dolabınızda açık bir kavanoz veya pişmemiş, kurutulmuş pirinç torbası saklayın, böylece tahıllar nemi emer. Pirince karanfil, tarçın çubuğu veya birkaç damla esansiyel yağ eklerseniz, doğal nem alma cihazını bir dolap hava spreyine de dönüştürebilirsiniz.

Akılda tutulması gereken tek şey, pirincin doyduğunu hissettiğinde onu yeni bir partiye değiştirmeniz gerektiğidir. Aksi takdirde suyu tekrar havaya salacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir