Milas’ın 13 mahallesindeki 12 bin yapıya “Deprem” değerlendirmesi

Milas Belediyesi, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve büyük yıkıma, binlerce can kaybına neden olan deprem felaketinin ardından Türkiye genelindeki ilçeler bazında “ilk” olacak bir çalışmaya imza atacak.

Milas Belediyesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi’nin düzenlediği ve Milas merkezdeki yaklaşık 12 bin binayı kapsayan, mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesi amaçlı ortak bilgilendirme toplantısı Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşti.

Milas kent merkezindeki binaları depreme karşı güvenli hale getirmek ve vatandaşları bilinçlendirmek için yeni bir çalışmaya daha imza atan Milas Belediyesi, Milas İlçesi Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Harun Reşit Çavuşoğlu, TMMOB İMO Muğla Şube Başkanı Engin Fırat Ata, Milas Temsilcisi Ali Avcı, belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri, oda başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, inşaat mühendisleri ve merkez mahalle muhtarları katıldı.

ÇALIŞMA 13 MERKEZ MAHALLEYİ KAPSAYACAK

İsmetpaşa, Emek, Gazipaşa-Firuzpaşa, Hisarbaşı-Hocabedrettin, Hacıilyas, Şevketiye, Cumhuriyet, Burgaz, Gümüşlük, Hacıapti, Güneş, Ahmetçavuş-Hayıtlı ve Aydınlıkevler mahallelerini kapsayacak ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek yapı durum tespiti çalışmalarının anlatıldığı toplantıda ilk olarak TMMOB İMO Muğla Şube Başkanı Engin Fırat Ata söz aldı. Protokol kapsamında Milas’ın 13 merkez mahallesindeki tüm binaların tek tek inceleneceğini vurgulayan Engin Fırat Ata konuşmasında şunları söyledi: 

“İNSANLAR İÇİNDE ÖLECEĞİ EVLERDE YAŞAMASIN”

“2 bin 300 üyesi olan İnşaat Mühendisleri Odası adına gerçekleştirilecek bu çalışma için sizlere çok teşekkür ediyorum. 6 Şubat’ta büyük bir deprem yaşadık ama bu tablo teknik kişiler olan bizler için beklenmedik bir durum değildi. Teknik personel olarak bizler, acı olaylar yaşanmadan önce tedbir almak zorundayız. Vatandaşlarımızın yaşadıkları binanın nasıl olduğunu bilmeleri gerekiyor. Tek tek binaları inceleyip risk faktörü olup olmadığına bakacağız. Kamusal yarar güdüyoruz ve tek derdimiz halkın güvenli evlerde yaşamasını sağlamak. Kimse içinde öleceği evlerde yaşamasın istiyoruz. İzmir, Eskişehir ve Kocaeli büyükşehir belediyelerinde yapıldı ama bir ilçede ilk kez yapılıyor. Bu nedenle Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

“100 YILIN FELAKETİNİN ARDINDAN DA NORMALE DÖNDÜK”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Başta Başkan Yardımcımız, çalışma arkadaşlarım, oda çalışanlarına emekleri için yürekten teşekkür ediyorum. 100 yılın felaketi olarak ifade edilen tarihimizin en büyük deprem yıkımıyla karşı karşıya kaldık ama aradan geçen 6-7 aylık sürede hafızalar unuttu ve normale döndük. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu konu ile ilgili hassasiyetimiz var. Deprem Master Planı sürecimiz gündemden çıkmadı, devam ediyor. Önümüzdeki süreçte Hasan Sözbilir hocamız başta olmak üzere süreci hızlandırmaya niyetliyiz. Bu protokol de Deprem Master Planı’nın bir aşaması olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışmanın gerekliliğini ve önemini topluma anlatmamız gerekiyor. Akıl ve mantık çerçevesinde yaklaştığımızda bu çalışma diğer yerlere de örnek olur diye düşünüyoruz. Milas’ın, birinci sınıf deprem bölgesi olması nedeniyle bu çalışmaları aksatmadan sürdüreceğiz. Korkulacak bir çalışma değil, vatandaş üzerinde bir yaptırımı yok öncelikle bunun bilinmesini istiyorum. Toplumu, bina sahiplerini ve kendimizi bilgilendirme temel amacımızdır. Bilgilendirmeler bu doğrultuda yapılacaktır. Bu çalışmanın sonrasında vatandaşlarımız alması gereken tedbirleri ve yapması gereken işleri bilecektir. Riskli bölgeler ve riskli binalar net olarak toplumla paylaşılacaktır. 6 aylık bir süremiz var ama süresinden önce çalışmayı tamamlamayı hedefliyoruz. Odalarla çalışıp, ortak projeler oluşturmaktan son derece mutluyuz. Çalışmanın Milas’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

UYGULAMA BİNAYA ZARAR VERMEYECEK…

TMMOB İMO Milas Temsilcisi Ali Avcı da toplantıda genel bir bilgilendirme yaparak mahalle muhtarlarını bilgilendirerek, yapı durum tespitinin binaya zarar vermediğini ve bu çalışma ile herhangi bir fişleme yapılmayacağını vurguladı. 

12 BİN BİNA TEK TEK İNCELENECEK

1. Kademe çalışmaları kapsamında mühendisler ve personeller, ilçe merkezindeki 12 binada gözlem ve analiz gerçekleştirilecek. Analiz programı kapsamında yapıya hiçbir zarar verilmeyecek. Son nüfus sayımına göre 71 bin nüfusun yaşadığı kent merkezindeki yapı stokunun yaklaşık yüzde 70’inin son deprem yönetmeliğinden önce yapılması nedeniyle bu çalışma, hayati önem arz ediyor. İlk etapta 30 mühendis tarafından gerçekleştirilecek olan çalışmayla binalar fişlenmeyecek, bölgesel olarak yapısal durum analiz edilecek.

MUHTARLAR SORDU, UZMANLAR CEVAPLADI…

Toplantı; TMMOB İMO Milas Temsilcisi Ali Avcı, İmar ve Şehircilik Müdürü Tolga Ay ve İnşaat Mühendisi Çağlar Bacaksız’ın katılımcılardan gelen soruları cevaplamasının ardından sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir