Türkiye’nin Katar Büyükelçiliği, 100. yıl kutlamalarını erteledi! Çakırözer: Talimatı kim verdi?

Türkiye’nin Katar’daki Doha Büyükelçiliği’nin düzenleyeceği Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Filistin’de yaşananlar gerekçe gösterilerek ertelendi. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 27-29 Ekim’de düzenlenmesi öngörülen resepsiyonların 23-24 Kasım’da düzenlenmesinin planlandığı belirtildi.

‘GÜCÜ NEREDEN BULUYOR’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kararı Meclis gündemine taşıdı. Kararın Cumhurbaşkanlığı’ndan ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan talimatla mı verildiğini soran Çakırözer, “Eğer öyle değilse Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamalarını erteleme kararını kimden güç alarak alıyor? İşte AKP’li siyasetçilere ve onların yakınlarına, eşe dosta ulufe gibi büyükelçilik dağıtmanın yüz yıllık Türkiye Cumhuriyeti’ni getirdiği vahim nokta bu” dedi.

‘KENDİ İNSİYATİFİ Mİ?’

Çakırözer, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de “Doha Büyükelçiliği’nin Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlama etkinliklerini erteleme kararı kendi insiyatifi mi? Bakanlığınızın bir talimatı oldu mu? Olduysa gerekçesi ne? Katar dışında Cumhuriyet kutlamalarının ertelendiği başka ülkeler var mı?” sorularını yöneltti.

EĞLENCEDEN SONRA KUTLAMAYI İPTAL ETTİ

Türkiye’nİn Katar Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu, kutlamaların ertelenmesi kararından bir gün önce Katar’da Halit bin Muhammet es Subeye’nin düğününe katıldı. Büyükelçiliğin hesabından da düğüne ilişkin fotoğraflar paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir